درحال بار گذاری
ikad.org

تعریف دیجیتال مارکتینگ

تعریف

اصطلاح بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) از دو دهه پیش تاکنون به عنوان زیر مجموعه‌ای از مدیریت بازاریابی و نیز مدیریت تبلیغات مورد اشاره قرار می‌گیرد.

این شاخه سعی در معرفی کسب و کارها و افزایش فروش و جلب مشتری از طریق فضای اینترنت دارد.
 
دیجیتال مارکتینگ دارای اصول و روش های زیادی است که هر کدام از این اصول نیازمند فرد متخصص و کار بلد می باشد.
 
مسائل بسیار زیادی باعث گردیده تا کسب و کارها دیگر به صورت فیزیکی قادر به کسب درآمد همچون سابق نباشند. از جمله این موارد می توان به ترافیک شهری، مشغله کاری زیاد، عدم دسترسی به فروشگاه مورد نظر، شیوع بیماری های واگیر همچون کرونا ویروس (در سال 2020)، دسترسی راحت و ساده افراد به اینترنت، سهولت خرید اینترنتی و... اشاره کرد.
 
تمامی این موارد باعث گردیده تا خریدهای اینترنتی بیشتر از پیش مورد توجه عموم قرار گیرند و سمت و سوی کسب و کارها را به سمت اینترنت و تکنولوژی با قدرت بیشتری سوق دهد.
 
صاحبان کسب و کارها و فروشندگان نیز اخیرا به این نتیجه رسیده اند که فروش فیزیکی کالا دیگر روشی کارآمد و همچون سابق درآمدزا نیست.
 
این عدم رضایت تحت تاثیر عواملی چون هزینه بالای کرایه محل کسب، هزینه قبوض، هزینه های رفت و آمد از محل زندگی به محل کسب و... می باشند.
 
از این رو با توجه به چنین شرایطی و تاثیر روزافزون اینترنت و فضای مجازی در زندگی افراد و جوامع بشری، شاخه دیجیتال مارکتینگ روزانه رونق بیشتری میابد.