در دنیای امروز و با توجه به این که اینترنت و صفحات وب تقریباً برای همه مردم در دسترس است، خدمات تولید محتوا نیز نه‌تنها رونق گرفته بلکه اهمیتی دوچندان یافته است. از طرفی با توجه به هوشمندتر شدن کاربر و تسهیل دسترسی آن به تمام نقاط جهان به‌وسیله اینترنت، سلیقه مخاطبان نیز تغییر یافته و می‌توان گفت که مشکل‌پسندتر از قبل شده‌اند. به عبارتی، دیگر نمی‌توان انتظار داشت که کاربران امروزی هر نوع محتوایی را بخوانند یا بپسندند. تنها محتواهایی مورد استقبال مخاطب قرار می‌گیرند که به اندازه کافی مفید و ارزشمند باشند. اگر ما بتوانیم محتوای مفیدی را در اختیار کاربر قرار دهیم، می‌توانیم امیدوار باشیم که کاربر محتوای ما را بخواند و یا ببیند و آن را به اطرافیان خود معرفی کند یا با آن‌ها به اشتراک بگذارد. اما اکنون این سؤال به میان می‌آید که آیا خدمات تولید محتوا، تنها شامل محتوای متنی خواهد شد؟ در این مقاله قصد داریم به این سؤال پاسخ داده و موارد دیگر را نیز باهم بررسی کنیم. 


خدمات تولید محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

 

در واقع می‌خواهیم به سؤال پاراگراف قبل پاسخ دهیم و خدمات تولید محتوا را تعریف کنیم. به هر اطلاعاتی که به‌صورت متن، فیلم، عکس، اینفوگرافی و غیره تولید شود تولید محتوا گفته می‌شود. گاهی محتواها جنبه آموزشی دارند مانند مقاله‌ای که در حال مطالعه آن هستید، گاهی جنبه سرگرمی دارند مانند بعضی از فیلم‌ها در شبکه‌های اجتماعی، گاهی نیز محتواها جنبه تبلیغاتی دارند مانند تبلیغات تلویزیونی. بنابراین تولید محتوا فقط به معنی محتوای متنی نیست اما امروزه هرجا که از تولید محتوا صحبت می‌شود، بدون هیچ توضیح و پسوندی، به معنی تولید محتوای متنی است و دیگر محتواها را این‌گونه بیان می‌کنند: تولید محتوای ویدیویی یا تولید محتوا اینفوگرافی و... .
و اما در مورد خدمات تولید محتوا، لازم به گفتن است که گاهی ما سایت، شبکه اجتماعی یا کسب‌وکار آنلاینی داریم که به هر دلیلی نمی‌توانیم خودمان برای آن محتوا تولید کنیم. بنابراین آن را به دست آژانس‌‌های تبلیغاتی یا دیجیتال مارکتینگ می‌سپاریم که در این صورت به آن دریافت خدمات تولید محتوا گفته می‌شود.

تفاوت استراتژی محتوا و تولید محتوا

 

در قسمت قبل با معنای تولید محتوا و انواع آن آشنا شدیم. در این قسمت قصد داریم تفاوت تولید محتوا با استراتژی محتوا را با هم بررسی کنیم. 
•    گاهی اوقات ما هدفی را برای تولید تنها یک محتوا در نظر می‌گیریم و در انتهای آن نیز به هدف موردنظر می‌رسیم. مانند تبلیغات تلویزیونی. مخاطب در پایان تبلیغات هدف از تبلیغ را که دعوت به خرید محصول یا خدمات است متوجه خواهد شد.

•    اما گاهی ما برنامه‌ای تدوین می‌کنیم که پس از تولید چندین و چند محتوا و به صورت‌های گوناگون به هدف خاصی برسیم. به طور مثال تصور کنید که یک شرکت خدماتی، کار تعمیر لوازم برقی را انجام می‌دهد. این شرکت می‌تواند مطالبی را در سایت یا صفحه اجتماعی خود منتشر کند و آموزش‌هایی را به مخاطبان عرضه کند. ‌ این شخص با هدف اعتمادسازی و نمایش مهارت خود سعی در جلب اعتماد مخاطبان هدف و درنهایت فروش دارد. به این برنامه‌ریزی برای تولید محتوا که با هدف مشخصی انجام شده‌ است، استراتژی تولید محتوا گفته می‌شود.
اکنون که اهمیت تولید محتوا را دریافتیم، می‌خواهیم باهم بررسی کنیم که آیا خودمان هم می‌توانیم تولید محتوا کنیم؟

خدمات تولید محتوا، هزینه یا درآمد؟

 

بسیاری از کارفرمایان بر این باور هستند که تولید محتوا اهمیت چندانی ندارد و می‌توانند هر محتوایی را با هر کیفیتی در سایت یا شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کنند. اما همان گونه که در ابتدای مقاله نیز گفته شد، امروزه کاربران، بسیار هوشمند شده‌اند و برای جلب اعتماد و فروش، نیاز به محتوای حرفه‌ای است. از طرف دیگر امروزه گوگل نیز می‌تواند محتوای مفید و حرفه‌ای را از محتواهای دیگر تشخیص داده و بر همین اساس سایت‌ها و صفحات را رتبه‌بندی کند.
بنابراین اگر شما توانایی تولید محتوای حرفه‌ای و زمان انجام آن را دارید، چرا که نه؟ شما هم می‌توانید دست‌به‌کار شوید و محتوای سایت خودتان را خودتان تولید کنید. اما اگر تبحر کافی در این زمینه را ندارید یا زمان کافی برای این مهم در برنامه‌های روزانه خود ندارید، دست نگه دارید! و قبل از این که فکر عجولانه‌ای بکنید و سایتتان را با اخطارهای گوگل روبرو کنید، تولید محتوایتان را به افراد خبره دیگر بسپارید. 
این نکته را در نظر داشته باشید که تولید محتوای غیرحرفه‌ای، هزینه‌ای به‌مراتب سنگین‌تر از تولید محتوای حرفه‌ای خواهد داشت. شما می‌توانید با دریافت خدمات تولید محتوا از شرکت‌های معتبر، درآمدی بسیار بیشتر از آنچه که هزینه‌ خواهید کرد دریافت کنید.

برای سفارش تولید محتوا چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

 

حالا که با اهمیت تولید محتوای حرفه‌ای آشنا شدیم، نوبت آن است که بدانیم برای محتوای حرفه‌ای چه مواردی را باید در نظر بگیریم. بسیار مهم است بدانید که چه خودتان قصد تولید محتوا داشته باشید و چه بخواهید آن را به دست دیگران بسپارید، این موارد را باید در نظر بگیرید.

1.    مشخص‌کردن هدف از تولید محتوا و تدوین استراتژی محتوا:
در ابتدا باید مشخص کنیم که محتوایی که می‌خواهیم را با چه هدفی قرار است تولید کنیم. تعیین هدف و استراتژی محتوا مسیر پیش‌رو را نشان خواهد داد. هدف نهایی است که باعث خواهد شد اقدامات، به‌صورت منظم و برنامه‌ریزی‌شده انجام شوند. 
2.    مشخص کردن روش تولید محتوا:
پس از تعیین هدف باید مشخص کنیم دقیقاً از چه روشی می‌خواهیم تولید محتوا کنیم و کدام‌یک از روش‌های تولید محتوا از جمله: متن، فیلم، عکس، اینفوگرافی و... برای کسب‌وکار ما مفید واقع خواهد شد.
3.    انتخاب یک شرکت خوب و باتجربه برای دریافت خدمات تولید محتوا:
این مسئله بسیار مهم خواهد بود که ما تولید محتوای سایتمان را به چه شخص یا شرکتی بسپاریم.
در این باره می‌توانیم رزومه شرکت‌ها را بررسی کنیم و همچنین از خود شرکت‌ها بخواهیم تا نمونه‌کارهایشان را در اختیارمان بگذارند و در نهایت بهترین آن‌ها را انتخاب کنیم.

در نهایت نیز با تلاش و کوشش و البته صبر، می‌توانیم مطمئن شویم که سایت و کسب‌وکار ما روزبه‌روز پیشرفت کرده و بتواند رتبه‌های بهتری را در گوگل دریافت کند. 
اگر سؤالی دارید می‌توانید از طریق نظرات با ما در میان بگذارید. همکاران من دراسرع‌وقت پاسخ‌گوی شما خواهند بود. همچنین می‌توانید از طریق شماره زیر با همکاران من در شرکت دیجیتال مارکتینگ ایکاد ارتباط برقرار کرده و مشاوره رایگان دریافت کنید.
 

دیجیتال مارکتینگ ایکاد

برای ارتباط با ما می توانید یکی از راههای زیر را امتحان کنید:

آدرس شرکت ایکاد

شهرکرد : خیابان 12 محرم، فاز سوم بازار بزرگ میلاد، طبقه دوم، واحد 64

اهواز : کوی ملت، خیابان 16 عامری، مجتمع آلباخ 4، پلاک 104

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :